Závody Roborace budou mít ‘fight mode’ – kvůli zajímavé podívané

Pořadatelé závodů Roborace řeší zajímavé dilema: splní-li totiž autoři softwaru pro umělou inteligenci svůj cíl, z povahy věci to budou jízdy velmi nudné. Trend vývoje bezpilotních vozů řízených softwarem je totiž podporován zejména bezpečností. Havárie patří k motorsportu, a jsou jeho kořením, ale u závodů Roborace by naopak sloužily jako špatná reklama pro technologie bezpilotních aut.

Ve startovním poli závodů Robotace bude 20 aut, každý tým bude mít dvě. Softwarové algoritmy pro svá auta si každý tým bude psát sám. Jedině v tom lze získat konkurenční výhodu, protože ‘hardware’ aut bude pro všechny týmy stejný. Cílem je na poli extrémního prostředí ukázat, jaké přínosy může umělá inteligence v autech mít.

To mimo jiné znamená nebourat, nenarážet ani do sebe ani do věcí podél závodní dráhy. Jak upozorňuje zakladatel šampionátu, ruský podnikatel Denis Sverdlov, nejedná se o auta na dálkové ovládání. Budou to auta, které se s ohledem na software v palubním počítači Nvidia Drive PX2 budou chovat zcela nezávisle. Dá se tedy tušit, že to budou závody velmi nudné, neboť budou extrémně opatrné.

Řešení? Fight mode!

Závody Roborace se nejspíš pojedou ve dvou různých režimech: jeden s důrazem na bezpečnost. A druhý, ‘fight mode’, ve kterém bude hlavní roli hrát “agresivnější software”. Bude zajímavé sledovat, na jakou úroveň pořadatelé seriálu nastaví sportovní pravidla tak, aby se v extrému nejednalo o ‘demolition derby’.

“S našimi partnery hledáme kompromis mezi bezpečností a zajímavou podívanou,” řekl Sverdlov.