Spotřeba ropy v příštích 5 letech strmě poroste, ukazují nové prognózy

Podle nových předpovědí v příštích pěti letech prudce vzroste produkce ropy a dosáhne tak nových maximálních hodnot. Mezi hlavními příčinami se objevuje zejména poptávka po službách aerolinií. Související produkce emisí i přes nárůst počtu elektromobilů spíše mírně porostou.


S nepříliš příznivou prognózou ve své výroční zprávě přišla organizace OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu), jež bez pochyby vyvolává zděšení nejen ochránců životního prostředí. Za zvýšením celosvětové produkce ropy budou podle zprávy země nepatřící do sdružení OPEC. Činit se prý budou těžaři zejména ze Spojených států amerických, Číny nebo Indie.

Jen pro představu – v současnosti celosvětová denní spotřeba ropy dosahuje téměř 100 miliónů barelů(přibližně 16 miliard litrů). Do roku 2040 to podle prognóz má být barelů 112 miliónů, což je oproti předpovědi z loňského roku další nárůst.

V souvislosti se změnami globálního klimatu jsou děsivé vyhlídky i v dalších odvětvích energetického průmyslu. V rekordním množství bude totiž spalováno i uhlí. Podle zprávy OPEC až o třetinu spadne jeho spotřeba v zemích OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj), nicméně o 20 procent vzroste v rozvojových částech světa.

NEPŘEHLÉDNĚTE: ŘEŠENÍ PLASTOVÉ KRIZE? V NIZOZEMÍ STAVÍ TOVÁRNY, KDE PŘEMĚNÍ PLASTY NA NAFTU

Největším konzumentem ropy budou světové aerolinie, jejichž spotřeba poroste stálým každoročním tempem 2,2 procenta až do roku 2040. Největší absolutní růst si však připíše pozemní doprava.

Se zvyšujícím se počtem obyvatel na naší planetě vzroste i počet automobilů na silnicích ze současného stavu 1,1 miliardy na 2,4 miliardy v roce 2040. Jde ovšem o jakýsi střední odhad.

Pouhých 320 miliónů mají zastupovat vozy s elektrickým pohon, přičemž v nejoptimističtějších scénářích to bude 720 miliónů vozů. Ve druhém případě by poptávka po ropě mírně klesla na úroveň 109 miliónů barelů za den.

Ani odklonu od tradičních způsobů výroby energie není ve výhledu příliš přáno. Obnovitelné zdroje podle něho v roce 2040 do sítě dodají něco kolem 20 procent celkového množství vyrobené energie.

Jak formule E pomáhá měnit život na Zemi?

Napsat komentář