Řešení plastové krize? V Nizozemí staví továrny, kde přemění plasty na naftu

Ročně prý obyvatelé Evropy vyprodukují až 25 miliónů tun plastového odpadu. To samé pak průmysl. Jenomže průmyslný odpad je jen těžko recyklovatelný. Proto je spalován nebo skládkován. Tomu ale může být konec. V Nizozemí jej totiž chtějí chemicky přeměnit na naftu.


V amsterdamském přístavu roste na první pohled nenápadná továrna. Její záměr už tak nenápadný není. Naopak nad všechny vyčnívá. V podstatě by se dalo říci, že společnost Bin2Barrel stojící za tímto projektem, si za cíl klade zbavit planetu nerecyklovatelných plastů a ty přeměnit na palivo pro dieselem poháněné lodě.

Projekt počítá se čtyřmi takovými továrnami jen na území města, přičemž ke spuštění první z nich by mělo dojít již koncem tohoto roku. Výše zmíněná společnost v oblasti odpadového hospodářství podniká od roku 2012 a nyní ji grantem ve své činnosti podpořila i nizozemská vláda. Jen za první rok by měla továrna chemicky zpracovat až 35 tisíc tun odpadu a vyprodukovat 30 miliónů litrů paliva.

Čtěte také: ROSTE SPOTŘEBA UHLÍ A ZEMNÍHO PLYNU. MOHOU ZA TO ELEKTROMOBILY?

Chemická likvidace takového množství plastů má i další benefit. A tím je snížení emisí CO2 až o 57 tisíc tun ročně v porovnání s klasickou výrobou nafty. Diesel získaný přeměnou plastů je i příznivější alternativou k bio palivům, pro jejichž výrobu je nutné zabrat velké území úrodné půdy.

Projekt rozhodně nepatří k průlomovým. Snahy o chemické zpracování plastového odpadu evidujeme již v dřívějších letech, nicméně až nyní dochází ke komerčnímu prosazení této metody. Bin2Barrel ale zachází ještě dále. Do budoucna chce plasty přetvářet na chemické komponenty s mnohočetným využitím v různých jiných oblastech.

Williams se loučí s formulí E. Jeho akumulátory najezdily 384 tisíc kilometrů