Norsko otestovalo první elektrický letoun

Nad Oslem se v pondělí proletělo elektricky poháněné letadlo. Za dozoru ministra dopravy jej prezentovala slovinská firma Pipistrel. První pasažéry přepraví nejdříve v roce 2025.


Již jsme před časem informovali o tom, že Norsko jako vůbec první země světa plánuje nasadit na linkové vnitrostátní lety plně elektrické stroje. I když je uvažovaným rokem nasazení až 2040, usilovný vývoj rozhodně nepolevuje. V pondělí z jednoho z letišť  hlavního města Oslo vzlétlo k první elektricky poháněné letadlo. Zatím pouze k testovacím účelům.

„Tohle je první ukázka toho, jak rychle postupujeme směrem dopředu. Musíme se ujistit, že je to bezpečné. Lidé nechtějí létat pokud nemají důvěru,“ řekl ministr dopravy Ketil Solvik-Olsen na adresu „zeleného“ létání.

Alpha Electro G2, jak se oficiálně jmenuje elektrický prototyp, má na svědomí slovinská firma Pipistrel, která jej do Osla přivezla i prezentovat. Posádka pak označila zkušební let za mnohem tišší oproti konvenčnímu letounu. Spokojena nebyla se stísněným prostorem nebo tím, že 570 kilogramů těžký stroj byl v notné míře unášen větrem.

Norsko jako první země na světě vymění všechna svá letadla za elektrická

Zdroj: Pipistrel

Napsat komentář