Harley-Davidson mění tvář, firma chce pozvednout prodeje i výrobou elektrických modelů

Nic netrvá věčně. Ani u Harley-Davidson. Americký výrobce motocyklů reaguje na klesající prodeje na domácí půdě. Ve svém plánu proto počítá s výrobou elektrických harleyů, stejně jako s historicky prvním endurem.


U značky Harley-Davidson dlouho platil zažitý konzervativní přístup. Firma se držela osvědčených „střihů a krajek,“ a především pak svalů. Budovala si tím jméno. Svou neotřesitelnou pozici na trhu. Stal se z ní díky tomu doslova nesmrtelný brand. Jenomže s tím je teď  konec a dost možná i jinak tvrdí chlapíci osedlávající tyhle mohutné stroje trochu zapláčou.

Vedení ikonického výrobce motocyklů pozměnilo své uvažování a v rámci minimalizace škod, alespoň v USA viditelných, chtějí vytvořit určitou náplast. Už zanedlouho by proto na silnici mělo pod značkou Harley-Davidson vyjet první enduro nebo dokonce elektrická verze motocyklu.

Čtěte také: ROBORACE ZAHAJUJE SYNERGII S YAMAHOU, NA VÝVOJI AUTONOMNÍCH SYSTÉMŮ PRACUJE I VALENTINO ROSSI

Důvod je zřejmý. Nová strategie je ovlivněna poklesem prodejních čísel, která se na domácí půdě v USA v posledním kvartálu propadla o 6,4 procenta. Podobnou křivku vykazují i dealeři v sousední Kanadě. Naopak mírný nárůst výrobce registruje na relativně nových trzích v Asii a Indii, kde chce firma vyrábět i stroje o menších kubaturách.

Zda lze výsledky prodejů přičítat probíhající transformaci trhu, to lze s jistotou říci až s odstupem času. Konkrétně s odstupem několika měsíců poté, co se v nabídce objeví obě zmiňované novinky. Každopádně k nim nebylo doposud uvolněno příliš mnoho informací.

O cestovním enduru (Adventure Touring) víme, že přijde za dva roky. Oficiální označení ponese název Pan America 1250. Podrobnosti ohledně motorické stránky zatím chybí. Zajímavou proměnou značky bude taktéž elektrický model LiveWire. Jak samotný výrobce prozradil, jedná se jen o úvodní výkop, neboť  další modely budou následovat. Víme pouze to, že motocykl bude bez spojky, přičemž o dojezdu rovněž nepadla v prohlášení zmínka.

Napsat komentář