Formule E do deseti let předstihne F1, míní vizionář Richard Branson

Velký potenciál a zároveň výzva pro všechny. Tak vnímá Sir Richard Branson formuli E, jež podle něho může do deseti let překonat popularitu F1 a převzít ústřední roli v motorsportu.


Zakladatel společnosti Virgin a velký vizionář v jedné osobě, Sir Richard Branson, předpovídá formuli E zářnou budoucnost. Do deseti let se prý stane vrcholem motorsportu a převezme tak pomyslný štafetový kolík od formule 1. Připomeňme, že do současné královny motorsportu se Branson skrze tým Marussia snažil proniknout v letech 2010 a 2011. Bezúspěšně. Ve formuli E nicméně zažívá pravý opak. Týmu DS Virgin se ve čtvrté sezoně začíná dařit a patří k nejsilnějším v šampionátu.

Sedmašedesátiletý proslulý obchodní magnát je zároveň velkým fanouškem elektrických formulí, neboť v ní nachází sounáležitost se svou filozofií ohledně obnovitelných zdrojů energie. A na to konto přidává:

„Formule E jednoznačně zvýšila povědomí o změně klimatu. Jsme v pozici, kdy můžeme inspirovat oba tábory lidí od fanoušků po vlády, aby mohli sehrát svou roli v boji proti změnám klimatu. Tým toho chce skutečně využít a urychlit tak iniciativy, které pomohou světu dosáhnout cílů Pařížské dohody. Je to zkrátka fantastická platforma, jak uvrhnout světlo na pokročilé technologie v oblasti elektrických automobilů. A také ukázat, že elektrické automobily nejsou pomalé, nudné, ale jsou skvělé, zábavné a udržitelné.“

Čtěte také: VIDEO: ČLOVĚK PROTI AUTONOMNÍMU SPECIÁLU. KDO USPĚL?

Rozvíjející se série formule E je stále na samém počátku a prochází těžkým obdobím, kdy se snaží prosadit v centrech světových metropolí a dalších městech. Hodně se zpochybňuje její přednost v oblasti logistiky a s tím spojených nákladů. Nedávno také Montréal vycouval ze smlouvy pro letošní sezonu a zrušil dvě ePrix na jejím samém konci. Branson přiznává, že před „éčkovými“ formulemi stojí trnitá cesta, ale v konečném zúčtování může při podpoře vlád dosáhnout obrovských úspěchů.

„Je to neuvěřitelně vzrušující. Formule E roste velmi rychle, v každé sezoně dává vzniknout novým inciativám. Jsem ochoten předpovědět, že za deset let, pokud bude formule 1 pokračovat ve své současné cestě, tak ji formule E předstihne. Je to opravdu důležité, aby to vlády podporovaly. Budeme vyhrávat a budeme také počítat prohry. Ale čím více měst si uvědomí význam formule E, tím lépe,“ dodává Branson.