Extravagantní vize Mercedesu je jakousi vzpomínkou z budoucnosti

Nedávno představený koncept Mercedesu veřejnosti poodhaluje, jaký kurz do dalších let značka nabrala. Jde jí především o elektrifikaci, přičemž ve své vizi je hodně extrémní. Celé to vypadá, jako by se Mercedes vrátil z návštěvy budoucnosti a stěžejní myšlenky posléze zasadil do prostředí z minulosti.


Tváří se jako ze science-fiction, jezdí jako ze science-fiction, a je doslova narvaný technologiemi jako ze science-fiction. Koncept Mercedesu z řady EQ se přitom odkazuje na více jak osmdesát let starý model W 125. Tehdy se v roce 1937 jednalo o podobně „exotický“ exemplář, který navíc až do minulého roku držel rychlostní rekord za dosažených 432,7 km/h. Ten současný drží švédský stroj Koenigsegg Agera R za 446,97 km/h.

A nový Vision EQ zřejmě bude rovněž velmi rychlý. Inženýři mu propůjčili 550 kW výkonu, tedy o celých 100 kW více než jeho předchůdci (je-li možné EQ takto označit). Výkon však už vychází z novodobé vize elektrifikovat, a tedy elektromotoru. Chloubou Mercedesu je v tomto směru velmi úsporné provedení akumulátoru, přičemž podle oficiálních údajů lze na jedno nabití urazit až 400 km.

Zpět k science-fiction, jehož charakteristické prvky jsou všudypřítomné v samotném interiéru vozu a v kontrastu s typickými materiály let minulých působí překvapivě intuitivně. Za tu vděčí naopak výskytu umělé inteligence, díky níž je navíc možné si užít virtuálního závodu proti všem závodním automobilům značky. Svého „ducha“ přitom řidič vidí na obrazovce panoramatického zastřešení vozu. Pro zdokonalování se v jízdě zde Mercedes nainstaloval i funkci jakéhosi virtuálního trenéra, který během závodu udává pokyny.

Výčet vlastností nového konceptu je pochopitelně daleko obšírnější a rozhodně by nestačil jediný článek standardní délky na celý popis. Video přiložené níže proto skvěle dokresluje zde nevyslovené.

Napsat komentář