Elektrický šampionát Air Race E už v roce 2020

Letecký průmysl je stále ještě v plenkách. Alespoň ten elektřinou poháněný. A možná právě to byl podnět k tomu rozjet nový projekt Air Race E, který by usnadnil přechod na elektřinu i v této oblasti. Podobně jako série formule E nebo MotoE, i tenhle bude první svého druhu.

Pokud vše půjde podle plánů, první závody by se mohly uskutečnit již během roku 2020. V nich ovšem až tolik nepůjde o zručnost pilotů jako v případě slavné Red Bull Air Race. Ostatně ani samotný závodní formát tomu neodpovídá.

V kláních elektrického šampionátu se bude soutěžit v rychlosti jeden na jednoho těsně nad zemí na trati dlouhé přibližně 1,5 km. Formát závodů je populární především v zámoří a je známý pod označením formula one air racing.

Čtěte také: NORSKO JAKO PRVNÍ ZEMĚ NA SVĚTĚ VYMĚNÍ VŠECHNA SVÁ LETADLA ZA ELEKTRICKÁ

„Projekt Air Race E je nastaven tak, aby urychlil přechod na elektřinu v leteckém průmyslu,“ přibližuje hlavní záměr projektu hlavní zástupce projektu University of Nottingham Richard Glassock. „Budoucí platformy dopravy budou vyžadovat elektrická zařízení a řešení pro přeměnu a přenos energie, které dále umožní zvýšit jejich účinnost a spolehlivost.“

Jeho univerzita se tak stala prvním potvrzeným partnerem série a společně se obě strany zaslouží o vývoj závodního prototypu letadla. Univerzita se ujme elektromotoru, bateriového systému a elektronických zařízení, přičemž na projekt vyčlenila 14 miliónů liber.