Automobilky Hyundai a Kia nasadí do svých aut střešní solární panely

Největší jihokorejské automobilky Hyundai a Kia oznámily společný plán montovat do vybraných modelů obou značek střešní solární panely. Novým zdrojem elektrické energie chtějí zvýšit efektivitu provozu elektromobilů. Plán se ale týká i automobilů se spalovacími motory.

Systém solárních panelů zabudovaných ve střeše automobilu bude záležitostí především elektromobilů a jejich plug-in hybridních verzí. Neznamená to ale, že se panelů nedočkají ani konvenční automobily s hybridním pohonem nebo dokonce spalovacími motory. Ba naopak. I v této oblasti plánují obě automobilky vyzkoušet systém, který by energií dotoval pomocné systémy.

Vyvinuty budou tři typy solárů dle druhu pohonu. Jiný druh střechy bude mít hybrid, jiný automobily se spalovacími motory a třetí kategorií budou čistě elektromobily. Rozdíly mezi nimi se dotknou velikosti pokryté plochy, ale například i průhlednosti.

Čtěte také: HYUNDAI NESTAČÍ NA VÝVOJ BATERIÍ S PEVNÝM ELEKTROLYTEM, POMÁHÁ SI PROTO INVESTICÍ V USA

První generace takovýchto střešních panelů by měla hybridním vozům dodat energii v rozsahu mezi 30 – 60 procenty v závislosti na konkrétních podmínkách okolního prostředí.

Oproti tomu systém, který bude osazen na konvenčních vozech ulehčí jinak zvýšené zátěži akumulátoru a motoru. Například při spuštěné klimatizaci. U plně elektrických modelů se počítá i funkcí přímého dobíjení, kdy samotné panely budou implementovány i do kapoty.

Idea solárních panelů, které jsou součástí automobilu, není nikterak nová. Nissan technologii, i když v menší míře, vyzkoušel na první generaci modelu Leaf. Plug-in hybridní Toyota Prius již disponovala vyspělejším zařízením, jenž bylo schopno řidičům ve Velké Británii uspořit až 640 kilometrů za rok.

Plány jihokorejských automobilek jsou ale svým rozsahem největší svého druhu. Pokud vývoj nenaruší neočekávané komplikace, dle vyjádření by měl systém uveden od roku 2020.

Žebříček: 10 největších vládců trhu s elektromobily

Zdroj: Hyundai Motor Group

Napsat komentář