Audi odhalilo e-tron, první elektrický model značky

Prodávat se začne už na konci tohoto roku za cenu kolem 2 miliónů korun. Na jedno nabití vůz urazí až 400 kilometrů, a na tomto dojezdu se až z 30 procent podílí rekuperační systémy. Už do roku 2025 Audi uvede desítku nových elektromobilů.


Podobně jako předminulý týden Mercedes, roztáhlo v pondělí večer nad svou elektrickou budoucností oponu i Audi. Na rozdíl od konkurence ze Stuttgartu si vedení automobilky z Ingolstadtu pro svou prezentaci vybralo druhý konec světa. Přesněji kalifornské San Francisco.

Tím ale odlišnosti končí. Podobně jako již dříve Tesla nebo Jaguar, i Audi vsadilo na typ vozu SUV, který je v současnosti poptáván zdaleka nejvíce. O pohyb automobilu se rovněž starají dva elektromotory, nicméně dle slov výrobce je jeho velkou devizou možnost rekuperace energie při brzdném procesu nebo jen při pouhém sundání nohy z plynového pedálu, což motoristé ocení zejména při cestách na delší vzdálenosti. Ta maximální je papírově stanovena na 400 kilometrů.

Nepřehlédněte: MONOPOST BMW IFE. 18 ODTAJNĚN, CO ZAJÍMAVÉHO AUTOMOBILKA PROZRADILA?

Audi zároveň jako první do výroby produkčního modelu s elektrickým pohonem nasadí elektrohydraulický brzdný systém. Němci se pak jako první vytasí i s volitelným systémem virtuálních zpětných zrcátek, kde místo klasických zpětných zrcátek spočinou kamery přenášející prostředí za vozem na displej uvnitř kabiny. Přistoupením na digitalizační notu získá uživatel navíc i výhodu nižšího odporu vzduchu.

První dodávky evropským zákazníkům započnou již koncem tohoto roku, přičemž cena je stanovena na hodnotu 79 900 eur. Již do roku 2025 chce přitom automobilka na trhu zaujímat významnou pozici – ve své nabídce chce 12 elektrických modelů a celkově třetinu svých zisků z prodejů z tohoto odvětví. Už na konci října v Los Angeles představí nový koncept e-tron GT, na kterém Audi spolupracovalo s Porsche.

Na záznam z odhalení se můžete podívat na videu níže nebo si přečíst více informací o voze na oficiálních stránkách automobilky.

Napsat komentář