Volkswagen se chystá zdolat Pikes Peak v rekordním čase, tohle je jeho zbraň

Blíží se velká odveta. Volkswagen po 30 letech, kdy se neúspěšně pokoušel vyjet na horu Pikes Peak, znovu pocestuje do Colorado Springs. Tentokrát s novým elektromobilem, který má ambice rozdrtit konkurenci. Patří do rodiny I.D. a o rekord se pokusí společně s trojnásobným vítězem závodu Romainem Dumasem.


Pikes Peak. Již tradiční záležitost mezi závody do vrchu se každoročně pořádá koncem června, kde se závodníci v několika kategoriích snaží zdolat horu s průměrnými sedmi procenty stoupání. Velký návrat hlásí automobilka Volkswagen, která si chce napravit reputaci z roku 1987. Tehdy s mohutně upraveným Golfem jen těsně nedosáhla vrcholu.

Vloni v říjnu proto na sebe upozornila zveřejněním krátkého videa z této akce a přiložila i snímek neznámého konceptu. Právě od tohoto momentu začaly bujet představy, že se v roce 2018 Volkswagen na Pikes Peak vrátí, což později Volkswagen potvrdil. A teď již víme s čím. Celé se to jmenuje I.D. R Pikes Peak. Mnoho tento název neřekne, nicméně poukazuje zejména na budoucí směr výrobce, tedy elektřinu, a zařazení do rodiny I.D.

I.D. R Pikes Peak je tedy speciální elektromobil s pohonem všech kol. Více podrobností o voze zatím známo není, nicméně už nyní se dá směle tvrdit, že půjde o nejtvrdší zbraň automobilky v elektrické konkurenci s Teslou nebo Faraday Future. Pochopitelně půjde o rekordní zápis. Ten stávající v této třídě drží Novozélanďan Rhys Millen s elektrickým prototypem e0 PP100. Jeho čas má hodnotu 8:57,117. Za volant prototypu Volkswagenu letos usedne trojnásobný vítěz závodu Romain Dumas. Vedení automobilky dodává:

Čtěte také: NÁZOR: NICO ROSBERG MŮŽE BÝT PRO MERCEDES ROZDÍLOVÝM HRÁČEM

„Se značkou Volkswagen a rodinou I.D. chceme být lídrem v oblasti elektrické mobility,“ přibližuje vize značky šéf jejího vývoje Dr. Frank Welsch. „Účast našeho prototypu v nejslavnějším závodě do vrchu na světě má v tomto ohledu nejen symbolický význam, ale je také cennou zatěžkávací zkouškou pro vývoj elektromobilu obecně.“

Produkce prvního kusu elektromobilu s označením I.D. je v Německu naplánována na konec příštího roku. V těch následujících až do roku 2025 by měla automobilka postupně nabízet až 20 modelů. Účast v závodě má mimo jiné předznamenávat užší spolupráci oddělení Volkswagen R a Volkswagen Motorsport.

Mezinárodní a nejslavnější závod do vrchu na světě, Pikes Peak International Hill Climb, má svou více než staletou tradici. Poprvé se zde jelo už v roce 1916. Hora Pikes Peak se nachází v pohoří Rocky Moutains nedaleko městečka Colorado Springs. Trasa na samotný vrchol měří takřka 20 kilometrů, přičemž jezdci zdolávají převýšení rovnající se vzdálenosti 1,5 kilometru.

Hromadný úprk automobilek do Formule E! Jak si to vysvětlit?