Už žádná loterie. Složení kvalifikačních skupin určí pořadí v šampionátu

Jestliže byl v minulosti formát kvalifikací formule E pouze dílem náhody, pak od čtvrté sezóny bude pouze na jezdcích, do jaké skupiny budou patřit. Jejich obsazení totiž určí průběžné pořadí šampionátu.

Inovace. Slovíčko, kterým se šampionát elektrických formulí velmi často ohání. A ve světle jeho významu doznal změn i kvalifikační formát před startem čtvrté sezóny, na nějž v minulosti přílišné chvalozpěvy rozhodně pěny nebyly. Postup řazení pilotů do skupin totiž probíhalo formou slosování. Mohli se tak vedle sebe potkat největší aspiranti na titul a s nimi ti, kterým se na druhou stranu zase tolik nedařilo.

Změna je zásadní právě v tomto směru. Nově bude obsazení skupin určovat průběžné pořadí šampionátu, v důsledku čehož by měla nastat větší rovnost pilotů v rámci každé ze skupin. Takto poskládaným skupinám pak bude následně při brífinku jezdců vylosováno číslo, které stanoví, v jakém pořadí se budou vydávat na trať. Nicméně vzhledem k počtu nováčků bude tento systém platný počínaje druhým závodem v Hongkongu. Na start prvního se jezdci poskládají podle předešlého „loterijního“ systému. Finálová Super Pole, neboli souboj pěti nejrychlejších ze všech skupin, zůstává neměnná.

ČTĚTE TAKÉ: FORMULE E JE EXTRÉMNĚ PŘITAŽLIVÁ, MÍNÍ BÝVALÝ ZÁVODNÍK F1 MARK WEBBER

Ke znění nového formátu se vyjádřili už i někteří z jezdců a vesměs všem se nové pravidlo zamlouvá. Ve svých komentářích se často odkazují na větší férovost zavedeného předpisu. „Celkově si myslím, tedy pokud je to všechno potvrzené, že je dobré eliminovat potenciální možnost opakujících se situací, které jsme viděli dříve, a které ovlivnily složení roštu a tedy i celé závody. Později vyjíždějící skupiny mohly mít v průměru nějakou výhodu, to jsme viděli, takže podle mého je tento systém spravedlivější,“ uvedl například Maro Engel z týmu Venturi.

To úřadující šampion Lucas di Grassi byl ve svém hodnocení naopak trochu skromnější se superlativy. „Je to lepší, ale stále je tu nějaký prostor pro zlepšení. Určitě je to správný směr, nicméně za sebe bych chtěl v každém závodě na trati vidět nejprve první pětici a až pak ty ze zbývajícího pořadí šampionátu,“ uvedl Brazilec.