Technologie, které vám nedají spát. O tom bude letošní veletrh CES

Nejnovější technologické trendy, největší společnosti světa a zkrátka všechno s předponou nej. Přijměte naši skromnou nabídku a objevte zlomek toho, co bude na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas k vidění a zanedlouho ovlivní možná i váš život.


Představte si následující: Když odcházíte z domu, vaše klimatizace a světla se automaticky vypínají. Poté senzor pohybu v domě detekuje přítomnost nějaké osoby. Uklízečky například. V takovém momentě vysílá zprávu přímo do vašeho telefonu. Po dlouhém pracovním dni se vracíte domů, kamera před vašimi dveřmi poznává váš obličej a automaticky odemyká dveře.

Technologie jako jsou tyto, nejsou ani zdaleka výmyslem Stevena Spielberga. Už za týden totiž budou představeny v rámci veletrhu spotřební elektroniky CES konající se v Las Vegas. Jedno je ale spojuje a vystihuje. Inovace se ani tak netýkají samotné fyzické elektroniky (hardware), jako spíš softwarového vybavení.

Čtěte také: 6 VĚCÍ, KTERÉ SE NA POLI MOBILIT MUSÍ DO ROKU 2030 ZÁKONITĚ STÁT

V popředí toho všeho se tyčí umělá inteligence. Výplod nejpokročilejších algoritmů a senzorů, jež nám mají usnadnit každodenní úkony. A možná právě proto bude na veletrhu CES v nejužším centru pozornosti. Hovořit se ale bude také o vývoji samotného veletrhu, který se v průběhu let proměnil v místo, kde se namísto hotových produktů představují teprve vznikající technologie. Tady je stručný výčet těch nejočekávanějších novinek.

Hned jako první můžeme jmenovat třeba osobní asistentku Alexu z dílny internetového obchodu Amazon. Ten se chlubí obrovským zájmem ze strany zákazníků a prodeje zařízení prý šplhají k desítkám milionů během uplynulých vánočních prázdnin. To i z toho důvodu, že se s Amazonem spojují menší technologické společnosti, které do svých produktů nechávají implementovat systém Alexa. Pomocí jí už tak lze ovládat třeba žárovky nebo kávovar. Chybět ovšem nebudou ani podobné systémy dalších gigantů jako Apple, Samsung nebo Google.

Na velmi podobném principu ovšem fungují i tzv. inteligentní města. V tomto směru se jedná o propojení vaší domácí techniky. Samsung na CESu například chce uvést chladničku, která naslouchá příkazům a dokáže ovládat další spotřebiče. Ve hře jsou taktéž chytrá parkovací místa. Ta budou mít schopnost rozpoznat, zda na nich stojí nějaký vůz, a pakliže ne, dají v takovém případě svému okolí vědět. Chytré se zanedlouho stanou i kontejnery na odpadky. Asi už sami tušíte, na jakém principu budou fungovat.

Hodně se taktéž diskutuje nad tématem pouličních lamp. V „chytrém“ městě plnící nejen funkci osvětlovací. Ty totiž budou monitorovat kvalitu ovzduší a jejich další senzory rozpoznají zvuk výstřelu ze zbraně, přičemž následně upozorní policii. Na CES se pak představí i čidla pro snímání kvality vody v řece pro možnost okamžitého zásahu při úniku chemických látek.

K vidění pochopitelně budou i nejnovější trendy na poli automotive. Ze zúčastněných automobilek jmenujme Ford, Hyundai, BMW a Audi. Od těch všech se očekává představení pokročilých technologií v oblasti autonomního řízení. Nejen toho se však účastníci veletrhu a fanoušci automobilismu dočkají – blízkou budoucností totiž bude i třeba taková možnost platit za parkování nebo za natankování skrze palubní desku.

S výše předeslanými zásahy umělé inteligence je jasné, že bude klást vyšší nároky na internetové připojení. Společnosti jako AT&T nebo Verizon proto na CES mají představit pokroky ve vývoji technologie síťového připojení páté generace (5G). Vztaženo na „pouhé“ chytré telefony, uživatel s takovým připojením si poté stáhne celovečerní film za zhruba pět sekund. To je asi 100krát rychleji, než je schopna poskytnout současná 4G technologie. A to spolu s tím urychlí i odezvu, s jakou budou mezi sebou komunikovat například již zmíněné spotřebiče. Jedno je ale jisté, do roku 2020 ke zprovoznění sítě rozhodně nedojde.