Šampionát cestovních elektrických vozů v rámci formule E?

Šampionát elektrických formulí by od sezony 2018/19 mohl v rámci doprovodné série obsahovat i mistrovství elektrických cestovních vozů.

Plány na představení série doplňující závody formule E by mohly být s definitivní platností oznámeny v konkrétní podobě už během měsíce října. Podle prezidenta FIA Jeana Todta by se mělo jednat o elektrické vozy, čemuž by nahrával i plánovaný vstup automobilek jako Porsche, BMW či Mercedes do šampionátu elektrických formulí.

„Zcela jasně chceme rozvíjet elektrické závody. Diskutujeme a studujeme zavedení elektrických vozů v různých kategoriích motorsportu a vnímám, že by byl dobrý nápad, kdybychom během víkendu formule E zavedli druhý závod (s elektrickými vozy),“ prohlásil právě Jen Todt.

„Myslím, že existuje prostor pro vytvoření dost možná odlišné disciplíny v podobě doprovodného závodu. Je to něco, o čem teď přemýšlíme,“ dodal dále prezident Mezinárodní automobilové federace.

Zatím není jasné, zda by podpůrné závody elektrických vozů byly součástí všech závodů v kalendáři, nebo pouze vybraných destinací. Otázkou také je, zda by se takový závod vešel do časového rozvrhu formule E, který až na výjimky většinou vyplní celou sobotu, do které je natěsnán kompletní program – tedy tréninky, kvalifikace i závod.

Navíc závody formule E už kolaborují se sérií Roborace, tedy s autonomními monoposty, jejichž vývoj ale nepatří zrovna do kategorie nejrychlejších. Už závod v Hong Kongu sezony 2016/17 nabídl doprovodný závod elektrických vozů značky Volkswagen Golf.

Pavel Turek o vstupu dalších automobilek do formule E