Provizorium kalendáře páté sezony formule E

Finální slovo kolem podoby kalendáře sezony 2018/19 padne až v červnu, nicméně již nyní existují některé „jistoty.“ Mezi ně patří závody v Saudské Arábii nebo na čínském ostrově Chaj-nan.


Je stále více pravděpodobné, že formule E začne svou pátou štaci na začátku prosince tohoto roku v hlavním městě Saudské Arábie Rijádu. Podobné zprávy o kroku tímto směrem kuloáry kolují již nějakou dobu a všechny indicie tomu skutečně nahrávají. Podle některých zahraničních zdrojů má ve městě vyrůst speciální okruh, který by byl dílem samotného šampionátu formule E.

Další nápovědou se zdá být i uvolnění některých zákonů. Zejména pak těch, které se týkají povolení vstupu do země. Od roku 2017 je totiž možné do Saudské Arábie cestovat na turistické vízum. Povolení vstupu přitom do této doby království udělovalo pouze poutníkům, kterým na základě toho byl umožněn přístup do Mekky. Turisté měli bez místního příbuzného utrum.

Po tomto uvolnění hranic vláda významně zainvestovala do rozvoje cestovního ruchu v zemi a spolu s tím mimo jiné začala budovat povědomí o elektromobilitě, neboť se dle svých vyjádření snaží omezit svou závislost na ropě.

Pojeďte s námi na ePrix do Berlína!

Co se týče akcí kolem motorsportu, Rijád disponuje závodním okruhem Reem International Circuit. Od roku 2008 se zde pořádají především domácí podniky GT3. V případe formule E by ovšem šlo o umístění závodu do ulic hlavního města Saudské Arábie. Předpokládané datum akce je 8. prosinec 2018. Zároveň se od smlouvy šampionátu s městem Rijád očekává dlouhodobý charakter spolupráce.

Ve výhledu jsou nicméně i další destinace. Zejména patrná je snaha formule E dále expandovat na asijském kontinentu. Už v březnu 2019 by se měla vrátit do centra Hongkongu, na něhož by měl navázat nový závod na čínském ostrově Chaj-nan. Pořadatelské hlavní město Chaj-kchou, je od Hongkongu vzdáleno přibližně 700 kilometrů, přičemž v této souvislosti existuje varianta double-headeru. Potvrzení místní vlády přišlo již minulý měsíc a zdá se tak, že i zde je vše připraveno.

Naopak nejasno zůstává v otázce kolem Jižní Ameriky. Velmi pozitivně se hovoří o Santiagu de Chile, kde by se formule E ráda představila i příští rok, ovšem na jiném okruhu. V pokročilejší fázi jsou prý jednání o trvalém návratu do Argentiny a letoviska Punta del Este, nicméně ve hře je i stěhování do Buenos Aires, kde se v minulosti už taktéž odjely dva závody.

Evropskou část pátého ročníku stejně jako letos odstartuje Řím, jehož premiéra bude k vidění již o nadcházejícím víkendu. A očekávány jsou pozitivní ohlasy a velký úspěch. Téměř jistotou jsou navazující Paříž, Monako, Berlín a Curych. I zde se ale můžeme dočkat lehkých změn. Například v souvislosti s Berlínem se hovoří o přesunu z letiště Tempelhof na Alexanderplatz. Není prý zároveň vyloučena ani možnost klání v Mnichově.

V letošní sezoně se z kalendáře poroučel Montréal, a jediným severoamerickým zástupcem zbyl New York a jeho double-header. O pořadatelství v Kanadě se už přihlásilo Toronto i Vancouver.

Oficiální a konečná podoba kalendáře vzejde z dalšího zasedání Světové rady motorsportu, které se uskuteční v červnu v Manile na Filipínách. Oznámí jej FIA na základě předloženého návrhu ze strany holdingu formule E.

Čtěte také: NEW YORK PŘEDSTAVIL UPRAVENÝ OKRUH O SEKCI ZATÁČEK

Provizorní podoba kalendáře sezony 2018/19

Rijád – prosinec 2018
Marrákeš – leden 2019
Santiago de Chile – leden 2019
Mexico City – únor 2019
Hongkong – březen 2019
Chaj-nan – březen 2019
Řím – duben 2019
Paříž – duben 2019
Monako – květen 2019
Berlín – květen 2019
Curych – červen 2019
New York – červenec 2019
TBA – červenec 2019