Nová rychlonabíječka ABB problém elektromobilů nevyřeší. Míč je na straně výrobců baterií

Firma ABB nedávno představila nejvýkonnější nabíječku pro elektromobily na trhu, která potenciálně deklasuje konkurenci až sedminásobně rychlejším dobíjením. Problém je ovšem v tom, že současné baterie tento výkon nedokáží ani zdaleka využít.


Až 200 kilometrů za pouhých osm minut dobíjení. Poněkud střízlivější ambice oproti jiným představila švédsko-švýcarská firma ABB při prezentaci své nové rychlonabíječky na veletrhu v Hannoveru, který se konal již minulý měsíc a svou návštěvou jsme jej poctili i my. Hlavní předností této nabíječky, jež dostala název Terra HP, je dodávaný výkon 350 kW. Tenhle parametr ji bezkonkurenčně staví do pozice lídra na trhu, neboť  běžně dostupné stanice převyšuje sedminásobně. Nejlépe ze zbytku jsou na tom superchargery od Tesly se 135 kW.

Hlavní problém v globalizaci elektromobilů tyto rychlonabíječky zatím přesto nevyřeší. Důvodem je nízká kapacita akumulátorů v elektrických automobilech, která se pohybuje rovněž kolem hranice 50 kWh. Jiné je to opět u vozů značky Tesla, jejíž stojany jsou pak ve větší míře optimalizovány na výkon baterie. V překladu to nicméně znamená, že si samotná baterie stejně nedokáže vzít více energie, než je jí předurčeno kapacitou.

Čtěte také: SAMSUNG MÁ PLÁN JAK OVLÁDNOUT TRH S AUTONOMNÍMI VOZY

Přesto jsou tyto nabíječky příslibem do budoucna. Zásadní v tomto ohledu je totiž situace, kdy se k nabíjecímu stojanu připojí dva automobily. Výkon se rozdělí a přesto uživatel nepocítí časovou ztrátu z důvodu jeho poklesu, neboť stále bude stojan v dostatečné míře pokrývat nároky baterií obou elektromobilů. Technologie se navíc ve velkém tempu posouvá dopředu, a například nová Tesla Roadster by měla disponovat kapacitou baterie až 200 kWh.

„Zavázali jsme se k celosvětové podpoře v rozšíření nabíjecích systémů pro elektromobily, čímž bychom měli směřovat k čistějšímu prostředí. Hlavním bodem ražené filozofie firmou ABB je vyvíjení nejmodernějších a energeticky efektivnějších řešení, která jsou rozšiřitelná a flexibilní podle požadavků našich zákazníků,“ sdělil Frank Muehlon, ředitel úseku nabíjecích stanic pro elektromobily společnosti ABB.

800 kilometrů za méně než minutu? Nová baterie to prý dokáže