Norsko jako první země na světě vymění všechna svá letadla za elektrická

Do roku 2040 plánuje Norsko nahradit všechna svá linková letadla, zejména vnitrostátní a mezistátní s kratším doletem, za plně elektrická. Agentuře AFP to sdělil ředitel státního provozovatele letišť.


Záměr vyslovila společnost Avinor, která operuje se všemi letišti v zemi. V Norsku jich je mimochodem takřka na pět desítek. A právě zejména lety vnitrostátního významu by do roku 2040 měly obsloužit už pouze elektrická letadla. „Usilujeme o to být první na světě. Máme za to, že všechny lety trvající méně než 1,5 hodiny, by mohly být zajišťovány zcela elektrickými letadly,“ sdělil ředitel společnosti Avinor Dag Falk-Petersen agentuře AFP.

V této souvislosti Avinor plánuje vypsat tendr, jehož předmětem by bylo uvedení do provozu malého komerčního elektrického letadla s devatenácti místy k sezení. Začít létat by mohlo již počínaje rokem 2025. „Až dosáhneme svého cíle, cestování letadlem už pro klima nebude zátěží. Bude to řešení,“ pokračuje Petersen.

Čtěte také: 5 AUTOMOTIVE TRHÁKŮ Z VELETRHU CES 2018

Dalšími výhodami přechodu na elektrická letadla jsou prý snížené provozní náklady a až o polovinu nižší úroveň hluku. Předcházející kroky k dosažení tohoto bodu je ovšem vývoj méně futuristických technologií, jako je kupříkladu hybridní pohon. V současnosti se na letadlech typu Boeing a Airbus zkoumá životaschopnost elektrických verzí. První hybridní letoun by měl vzlétnout v roce 2020. Spolupracují na něm i Rolls Royce nebo německý Siemens.

Zajímavé je ovšem sledovat i politické pozadí této transformace, neboť Norsko je největším producentem ropy a zemního plynu v západní Evropě. Podle statistik navíc vnitrostátní letecká doprava přispívá zvyšováním emisí skleníkových plynů pouhými 2,4 procenty. Více jak dvojnásobek je to pak u dopravy mezistátní.

Na norských silnicích, vztaženo k podílu na trhu, mají elektrické vozy nejsilnější pozici v porovnání s kteroukoli zemí na světě. V roce 2017 byla více než polovina nově registrovaných vozidel hybridního nebo elektrického pohonu. V zemi se rovněž široce rozmáhá elektrická lodní doprava.