Konec počítačových obrázků: Tady jsou reálná auta Roborace

Pořadatelé seriálu Roborace, závodů bezpilotních vozů, představili svá Roborace auta poprvé veřejnosti v reálu. Na konferenci Mobile World 2017 v Barceloně záštitu nad představením převzali šéf seriálu Formule E Alejandro Agag a duchovní otec Roborace Denis Sverdlov.

Zatímco v oblastech odborné i laické veřejnosti vyvolávají autonomní vozy rozporuplné emoce, realita je taková, že na spadnutí je první ročník závodů těchto aut, který nebudou mít žádné piloty z masa a kostí. V rámci víkendů E formule se pojede doprovodný závod se shodnými vozy, ale bez fyzických pilotů. Auta budou ovládána počítačovými algoritmy a umělou inteligencí, nikoli nepodobně tomu, co vídáme v počítačových hrách. Tyto softwary si bude každý tým psát sám.

Za konstrukci závodního prototypu Roborace zodpovídá šéfkonstruktér Daniel Simon. Ten spolupracoval na filmu Tron: Dědictví. Simon prozradil, že svoboda daná absencí jezdce vedla k tomu, že estetický vzhled závodního auta měl vysokou prioritu.

Během posledního závodu formule E v Buenos Aires měly ‚závodní premiéru‘ dva prototypy bezpilotních aut, které ale mají konvenční vzhled a říká se jim DevBot.

Auto váží skoro tunu – 975 kg, je dlouhé 4,8 metru a široké 2 metry. Stejně jako letošní monoposty F1. Má čtyři elektromotory o výkonu 300 kW a baterie o kapacitě 540 kWh. Nemělo by být výrazným problémem dosáhnout rychlosti 320 km/h. Auto má pochopitelně řadu senzorů. Například 18 ultrazvukových čidel, 2 optická čidla rychlosti, 2 radary, 5 lidarových senzorů využívajících metodu dálkového měření vzdálenosti na základě výpočtu doby šíření pulsu laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Dále mají vozy 6 kamer a jejich elektronickým mozkem jsou Drive PX2 od společnosti Nvidia zvládající 24 miliard operací za sekundu a umožňují sledovat situaci kolem vozu v prostoru 360°.

Software pro Robocar si budou týmy formule E psát samy. Společný bude pouze hardware. Právě na poli autonomního softwaru a složitých algoritmů se bude tato bitva odehrávat.

Přesný start série není známý. Pořadatelé jen zmateně uvádějí: „Seriál Roborace bude nadále využívat vozy DevBot pro prezentace a testování, čímž představí Roborace široké veřejnosti ve zbytku roku 2017, přičemž ještě tento rok se na dráze objeví dva vozy Roborace.“

Roborace4 Roborace3 Roborace2 Roborace1 Roborace7 Roborace5