Revoluční baterie Samsungu zkrátí nabíjení telefonů na 12 minut

Samsung si nechal patentovat nové řešení baterií z grafenu, které zkrátí dobu nabíjení na 12 minut a prodlouží výdrž až dvojnásobně. K uvedení na trh má však zatím stále daleko.


Jestliže jsme před nedávnem informovali o tom, že společnost Fisker si nechala patentovat akumulátor, jenž lze dobít za minutu a urazit na takto uloženou energii v osobním automobilu až 800 kilometrů, pak věřte, že i ve světě mobilních telefonů se chystá podobně revoluční krok.

Nová technologie připadá na vrub jihokorejské firmy Samsung. Ta představila baterii z grafenu. Materiálu, který je jednou z forem uhlíku, jenž se běžně ve volné přírodě nevyskytuje. Objeven byl přitom teprve nedávno, v roce 2004. Už od počátku je však díky vlastnostem, jako je mimo jiné pevnost a pružnost, považován za vhodného nástupce klasických li-ion akumulátorů, jejichž vývojový potenciál se zdá být vyčerpán. Nabití takové baterie v současné době zabere přibližně jednu hodinu, naproti čemuž u grafenové verze prý lze snížit tuto hodnotu až pětinásobně. Mezi přednosti jistě patří i menší výrobní rozměry a navýšená kapacita.

Čtěte také: TESLA PŘEDSTAVILA SVÉ NOVINKY. NEJRYCHLEJŠÍ ELEKTRICKÝ VŮZ I PRVNÍ KAMION

Údajně byste si tak nový telefon mohli nabít do maxima za pouhých 12 minut, přičemž se prodlouží i délka výdrže baterie až o 45 procent. Samsung už si technologii „grafenových kuliček“ nechal patentovat v Jižní Koreji a Spojených státech.

Vývoj revolučního řešení baterie se nicméně v rámci nákladů firmy šplhá do pater několika miliard dolarů. Všechno odstartovala loňská aféra s tehdejší novinkou Galaxy Note 7, po jehož uvedení na trh docházelo k případům, kdy se právě li-ion baterie v útrobách chytrého telefonu začaly samovolně vzněcovat. Samsung musel vadnou řadu telefonů stáhnout z pultů, což jej podle odhadů stálo přibližně 5 miliard dolarů a zároveň zintenzivnil výzkum baterií, neboť právě ty označil za původce problémů.

Akumulátory prý půjde využít i v automobilovém průmyslu, avšak jejich masová produkce se zatím odsouvá na neurčito do doby, než se zjistí, jak efektivně a především v jakém množství lze vyrábět. Otázkou tak zůstává, kdo potenciál grafenových baterií zpeněží jako první.