Jak dlouho vydrží baterie v elektromobilech? BMW se chlubí životností 15 let

Lithium-iontové baterii jsou v současnosti asi největším strašákem při rozhodování, zda koupit elektrický vůz či nikoli. Řeší se délka nabíjení, dojezd a v neposlední řadě životnost. Upravená technologie BMW prý zaručuje životnost více než 15 let s přijatelným poklesem výkonu.


Délka životnosti akumulátorů elektrických automobilů je zřejmě jednou z dalších hlavních otázek, na které potenciální zájemce chce znát odpověď. Samozřejmě se tento cyklus odvíjí od technologie jednotlivých automobilek, avšak v sousedním Německu se už nyní BMW chlubí životností až 15 let. Za takovou dobu poklesne kapacita baterií na 70 procent, nicméně byla zhotovena analýza nashromážděných dat, která ukazuje na ještě zářivější čísla.

„Není to jen pouhé marketingové prohlášení. Tyhle baterie jsou konstruovány tak, aby vydržely stejně dlouho jako samotné vozidlo. Můžeme to dokázat na datech z terénu, které přicházejí z naší současné flotily plug-in hybridních vozů. Myslím si, že je fér to prohlásit takto veřejně celému odvětví a komunitě, neboť každý se obává o životnost akumulátorů a inženýrská komunita jako celek zaujímá velmi konzervativní přístup k ochraně technologií. Specifikace BMW se v případě životnosti nikterak neliší v závislosti na tom, zda jde o spalovací motor nebo elektrický pohon,“ říká Andreas Raith z automobilky BMW.

Čtěte také: TECHNOLOGIE, KTERÉ VÁM NEDAJÍ SPÁT. O TOM BUDE LETOŠNÍ VELETRH CES

Po uplynutí této doby přijde pokles kapacity, přičemž i využitelný výkon se společně s věkem snižuje, nicméně baterie jako takové zůstávají provozuschopné. Na straně uživatele jsou v takovém případě dvě možnosti – ponechat vše tak jak je a smířit se zhoršenými podmínkami, anebo akumulátor předat k recyklaci.

„I když životní cyklus dosáhne svého stropu, a to trvá opravdu dost let, zůstává v těchto bateriích značná hodnota. Očekáváme, že na straně automotive průmyslu bude životnost velmi solidní a použité materiály jako nikl, lithium nebo měď nejsou toxické. Jsou to čisté kovy a jsou tedy snadno recyklovatelné,“ dodává Raith.

Čtenáře zajímalo také: