Hradec Králové jde příkladem, město si pořizuje flotilu nových elektrobusů

Dvacítka nejnovějších elektrobusů z dílny české společnosti SOR Libchavy bude zanedlouho brázdit cesty na území krajského města Hradce Králové. Elektrobusy pasažérům nabídnou Wi-Fi nebo USB zásuvky.


Autobusy SOR NS electric si pro svou městskou přepravu vybral dopravní podnik Hradce Králové. U společnosti SOR Libchavy si objednal 20 kusů vozidel s elektrickým pohonem pro bezemisní dopravu v centru města a přilehlých aglomeracích. Mimo čistého pohonu má být přednostmi moderního nízkopodlažního autobusu i možnost variabilního uspořádání sedadel v interiéru nebo kombinace počtu vstupních dveří pro různé druhy přepravy. Nové elektrobusy budou rovněž vybaveny celovozovou klimatizací, Wi-Fi, nebo USB zásuvkami pro dobíjení telefonů a jiných zařízení.

Zajímavé jsou rovněž technické parametry vozu. S celkovou délkou 12 metrů, šířkou 2,55 metru a výškou 3,15 metru váží tento elektrobus 18,8 tuny. Pro jeho rozpohybování bude sloužit elektromotor chlazený vodou o výkonu 160 kW pocházející z baterií o celkové kapacitě 225 kWh, které jsou podélně uloženy v prostoru střechy. Předpokládaný dojezd výrobce stanovuje na 200 ujetých kilometrů.

Čtěte také: NEJEN AUTA, ALE I ELEKTRICKÉ AUTOBUSY BRZY VE SPOLEČNOSTI ZAKOTVÍ

Společnost SOR Libchavy byla založena v roce 1991 s investičním záměrem výroby malých autobusů. Postupem času si firma na trhu vybudovala dobré jméno a od původního plánu se spolu s vývojem odchýlila. V současnosti jezdí její autobusy po celé Evropě, a to i kupříkladu na Faerských ostrovech. Dnes společnost vyrábí také autobusy na CNG, elektrický pohon nebo trolejbusy. Experimentálně byly postaveny i dva vozy s hybridním pohonem.

Zdroj: SOR