Formule E v ulicích Říma až do roku 2022

Velký úspěch formule E v Římě předznamenal delší setrvání italské metropole v kalendáři šampionátu. Alejandro Agag počítá s pětiletou smlouvou s městem a jeho pořadatelstvím do roku 2022.


Kalendář formule E od počátku existence šampionátu prochází prakticky neustálými změnami v průběhu sezon. Elektrické formule už proto navštívily taková místa jako je Londýn, Peking, Moskva nebo Miami. To by mohlo značit i jistou nestabilitu na poli návštěvnosti těchto míst, které se v kalendáři mnohdy objevily pouze jedenkrát.

O uplynulém víkendu se šampionát premiérově představil v Římě, a obecným očekáváním byl jen a pouze úspěch. Dle počtu fanoušků přímo v dějišti, ale i těch u televizních obrazovek, kterých jen na okraj bylo více než 1,2 milionu (celých 9 procent podílu sledovanosti tamních televizních kanálů), lze považovat pořadatelství za úspěšné. Otázkou je, zda na tento úspěch italská metropole dokáže navázat i v dalších letech.

Médii nedávno proběhla informace o dlouhodobém charakteru spolupráce se šampionátem formule E a již nyní tato zpráva začíná dostávat reálných obrysů. Alejandro Agag, ředitel celé série, oznámil plány dohody, která se váže k pětiletému období. Tedy až do roku 2022. Před tímto oznámením panovaly obavy, jak italští fanoušci přijmou novou formu závodění, která cílí zejména na jinou generaci oproti tradičním disciplínám motorsportu.

Čtěte také: VELKÝ ROZHOVOR SE ŠÉFEM TÝMU MAHINDRA RACING O LIDSKÉM PŘÍSTUPU A CESTĚ NA VRCHOL

„Itálie byla jednou z prvních zemí, která motorsport od jeho vzniku vždy podporovala. Takže máme velkou historii tradičního motoristického sportu,“ uvedl Luca Filippi, jediný Ital ve startovním poli formule E. „Z této povahy jsem se trochu obával, jak moc budou lidé spjatí s tradičními hodnotami motorsportu, a proto jsem si i myslel, že ne každý bude téhle nové sérii rozumět.

Ale byl jsem hodně překvapený, protože prodeje lístků byly fantastické, účast tedy vynikající a ten dav fanoušků byl ohromující. Nebyli zde jen typičtí fanoušci, které vídáte v Monze nebo v Mugellu, ale viděli jsme i další, nové příznivce. Byli zde mladí lidé, kteří o závod v ulicích města projevili zájem,“ pochvaloval si dále Filippi, jež závod v Římě před vlastními fanoušky dokončil na třináctém místě.

Drama na konec! Bird a DS Virgin slaví vítězství, Jaguar prohospodařil stupně vítězů