Elektrická verze MotoGP už v roce 2019

Promotéři šampionátu MotoGP z Dorna Sports přicházejí s revoluční novinkou. Už příští rok bude spuštěn seriál elektrických motocyklů MotoE. Zatím se závody odehrají pouze v Evropě. Začne se únorovými testy v Jerezu.


Na světě se momentálně pohybuje více jak miliarda vozů. A jestliže růst bude pokračovat tímto tempem, do třiceti let to bude trojnásobek. Tento strmý nárůst proto naznačuje, že s takovým reálným problémem bude třeba něco dělat. A pokud možno okamžitě. Jediným možným řešením nastalé situace se jeví dlouhodobá udržitelnost automobilového průmyslu ve smyslu šetrnějšího zacházení k našemu společnému okolí. V tomto ohledu nyní hraje elektromobilita prim.

To je vlastně i důvod, proč na to reaguje společnost Dorna Sports zavedením šampionátu elektrických motocyklových závodů. Do jejího portfolia vedle nejznámějšího MotoGP a mistrovství světa superbiků přibude už příští rok. Oficiálně se bude jmenovat FIM Enel MotoE World Cup. Stejně jako v případě formule E, jednat se bude především o vývojové „pískoviště“ špičkových technologií, které k onomu přerodu mají velkou měrou přispět.

Dorna si dále klade za cíl analyzovat emisní zátěž šampionátu MotoGP (zahrnuje i logistické nároky – pozn. redakce) a následně tyto emise redukovat.

Celkový formát premiérového ročníku 2019

Závody

Prozatím jsou navrženy na vzdálenost 10 kol. Předpokládaný vývoj bude dále distribuován do rychlosti namísto do natažení délky závodu. V sezoně 2019 diváci uvidí pět závodů na evropských tratích, které jsou pevnou součástí kalendáře MotoGP. Tedy dost možná i v Brně. Do budoucna se chce šampionát rozrůst do celého světa. Formát závodního víkendu zůstane totožný jako v případě MotoGP. V pátek tedy proběhnou tréninkové sekce, v sobotu kvalifikace a v neděli samotný závod. Předsezonní testy jsou naplánovány na únor příštího roku a odehrají se ve španělském Jerezu.

Týmy a jezdci

Šampionát počítá s 18 jezdci na startu. Počet týmů v tomto ohledu záleží i na projeveném zájmu účastníků ze strany MotoGP, Moto2 a Moto3. Po jejich přihlášení proběhne distribuce motocyklů jednotlivým týmům. Aby byla hned od počátku seriálu zachována vysoká úroveň, budou moci být najatí jezdci pouze s bohatými zkušenostmi z motocyklových závodů.

Čtěte také: VELKÉ ODHALENÍ NOVÉ GENERACE VOZŮ FORMULE E