Drama na konec! Bird a DS Virgin slaví vítězství, Jaguar prohospodařil stupně vítězů

Šťastný konec pro Sama Birda, nešťastný pro Mitche Evanse. Brit si po chybě Rosenqvista z Říma odváží vítězství, zatímco u Jaguaru prohospodařili jisté stupně vítězů. Špatná kalkulace energie znamenala propad až na deváté místo. Blýsklo se naopak Audi.


Kvalifikace

První vyvrcholení dne přišlo se sobotní kvalifikací. V její první části dominovali zejména André Lotterer a Felix Rosenqvist. Tedy vozy v poslední době těšící se náramné formě. Rozřazovací skupinovou část vyhrál až jako úplně posledně jedoucí Lotterer, který svým časem nakonec uzmul průběžné prvenství právě svému švédskému rivalovi.

Do závěrečné Super pole se s nimi probili ještě Sébastien Buemi na renaultu, Mitch Evans ve voze týmu Jaguar a Sam Bird s DS Virgin. Nejlépe připravený na nástrahy zdejší trati se ale ukázal být znovu Rosenqvist, jehož Mahindra i přes mírné zaváhání na výjezdu ze zatáčky 12 protnula cílovou pásku jako první. Chybovali ale i ostatní v čele s Buemim nebo Lottererem. I v důsledku jejich zaváhání se na druhou a třetí příčku kvalifikovali Bird a Evans.

Na úkor Evanse mírně zaostali a zůstali za očekáváním vozy týmu Audi – zejména pak Lucas di Grassi zůstal viset na první nepostupové příčce – Jean Éric Vergne s druhým vozem Techeetah nebo Nelson Piquet mladší. Skupinovou fázi poznamenal i mírná incident v němž byl zainteresován Edoardo Mortara. Své dobře rozjeté kolo nezvládl dotáhnout do zdárného konce a rovněž v zatáčce 12 nezvládl výjezd, když se pravou zadní částí vozu dotkl betonové bariéry.

O něco kontroverznější moment nastal v čase, kdy se na výjezdu z pit lane střetli José María López a Antonio Felix da Costa. Oba se těmito manévry odsoudili ke startu z posledních pozic.

Výsledky kvalifikace

Závod

Premiérová ePrix Říma neměla téměř do posledních metrů svého jistého vítěze. Nakonec se jím stal Sam Bird, ale pozici lídra závodu musel srdnatě bránit ještě tři kola před cílovou čárou. Na záď jeho vozu DS Virgin se po volnějším začátku dotahoval Lucas di Grassi v Audi, jenž se svým týmem zvolil skvělou strategii. Do poloviny závodu pošetřil energii za kolegou Danielem Abtem, a později vyrazil mazat náskok soupeřů.

Nervy drásající souboj spolu v závěru svedli i André Lotterer a Mitch Evans. Pilot Jaguaru ještě tři kola před koncem útočil na pozici di Grassiho a vše nasvědčovalo tomu, že si zajistí stupně vítězů. Pak ale přišla nečekaná chvíle, v níž se ukázalo, že tým Jaguaru špatně odhadl stav energie akumulátorů a Evans se během posledního kola propadl až na konečnou devátou pozici. Pro druhé stupně vítězů si tak dojel právě Lotterer, za nímž se na čtvrté místo vyvezl Abt. Po neúspěších ze začátku sezony si Audi připsalo skvělý týmový výsledek.

Naprostou tragédií naopak skončil víkend pro tým Mahindra. Vítěz kvalifikace Felix Rosenqvist si s přehledem uhlídal pozici po startu, nicméně v kole 23 přišel šok. Švéd utrhl zavěšení pravého zadního kola, což nemohlo znamenat nic jiného než další neúčast v závodě. Podle všeho celý incident stal při pouhém projetí jednou ze zatáček a zřejmě tak došlo k únavě materiálu. To kolega Nick Heidfeld skončil daleko za bodovanou desítkou, svedl několik soubojů na chvostu pole, ale na víc to zkrátka v Římě nestačilo.

Čtěte také: POJEĎTE S NÁMI NA EPRIX DO BERLÍNA!

Pouhé čtyři kola před cílem ještě havaroval José María López v náročné sekci zatáček na konci okruhu. Nejrychlejší kolo závodu si připsal Daniel Abt, který v důsledku toho získal extra bod. Domácí hrdina Luca Filippi se do nejlepší desítky neprobil.

Výsledková listina ePrix Říma