Dopravní prostředek, který změní budoucnost

Koncept se jmenuje Matrēshka, a jak sám název napovídá, pochází z Ruska. Jeho předností je přitom možnost měnit využití – sveze se v něm až 12 lidí anebo náklad o hmotnosti až 1300 kilogramů.


Budoucnost je všudypřítomná. Všimnout si jí na některých místech lze více a na dalších třeba vůbec. Do prvně jmenované oblasti zcela nepochybně spadá obor automotive. Denně světlo světa spatří několik inovátorských konceptů, jež se za několik let ujmou své role ve společnosti. Zajímavý pohled na toto téma už před nějakým časem rozvinuli designéři Bakulin Motors Group a Volgabus Corporation s vizí nazvanou Matrēshka.

V prvé řadě jde o autonomní vozidlo pro komerční využití. Ovšem nespornou výhodou konceptu je jeho modularita. Široká škála dostupných úprav z Matrēshky učiní autobus pro 8-12 lidí, nákladní plošinu, specializovaný užitkový vůz nebo spoustu dalších víceúčelových platforem.

Čtěte také: VIDEO: ČLOVĚK PROTI AUTONOMNÍMU SPECIÁLU. KDO USPĚL?

Samotný design už je písnička jiná. Vůz ve tvaru obdélníku s mírně zaoblenými tvary nemá s futuristickou agendou příliš co dočinění. Z tohoto pohledu se zdá, že nejde ani o nikterak průlomový design, neboť podobné křivky lze spatřit na řadě dalších konceptů. Na druhou stranu, i v jednoduchosti je síla.

Designéři však zřejmě museli ustoupit na straně vzhledu právě kvůli schopnosti měnit dispozici vozu. Hlavním cílem Matrēshky je zaujmout potenciální zákazníky adaptabilitou na prostředí a podmínky provozu.