Do roku 2035 přijde o práci 40 procent Čechů, tvrdí nová studie pracovního trhu

Společnost PwC (PricewaterhouseCoopers) předpovídá úbytek pracovních míst o třetinu do dvaceti let. Stane se tak ve třech vlnách v důsledku automatizace procesů, přičemž jako první na ráně prý budou ženy. Češi to odnesou nejvíce.


Umělá inteligence, robotika a další formy inteligentní automatizace mají potenciál společnostem zefektivnit výrobní proces. Ekonomické benefity s sebou ovšem nesou i negativa v podobě ztrát pracovních míst. PwC zanalyzovala na 200 tisíc současných pozic napříč 29 státy a výsledkem je report reflektující vývoj pracovního trhu v příštích 20 letech.

Report by se dal označit jako proces probíhající automatizace, která byla rozdělena do tří etap. V té první se lidstvo nachází už nyní a trvat bude do raného počátku roku 2020. Podle prognózy společnosti PwC během ní o práci přijdou 3 procenta zaměstnaných. Další fází pojící se k druhé polovině dvacátých let tohoto století už nicméně bude postiženo až 20 procent zaměstnanců, zatímco třetí a poslední vlnou trvající do poloviny třicátých let to bude takřka třetina lidí.

Analýza zároveň poukázala na další zajímavá čísla. Zatímco v prvních dvou fázích budou nejohroženější skupinou ženy, tento trend později muži zvrátí ve svůj „prospěch.“ Důvodem tohoto zvratu je vývoj technologií autonomních vozidel a strojů, jejichž úlohu povětšinou zastávají právě muži. Největší vlna nasazení umělou inteligencí ovládaných zařízení se tedy očekává po roce 2030. Namísto toho ženy budou sesazovány v prvních dekádách z administrativních funkcí.

Infografika ukazující zasaženost České republiky

„Náš výzkum ukazuje, že dopad automatizace a umělé inteligence se bude projevovat ve vlnách. Nejvíce zasaženými budou rutinní posty. Technologie umělé inteligence se každým dnem stává sofistikovanější a podniky potřebují porozumět tomu, jak a kde budou lidé v budoucnu nejvíce zasaženi. Společnosti, které chápou tato rizika a příležitosti, mohou začít své zaměstnance dále rozvíjet a přizpůsobovat tak své podnikaní. Předejdou tím jednoduchým reakcím v momentě, kdy už je pozdě,“ uvedl Ewan Cameron, britský vedoucí společnosti PwC.

Naopak nejvíce zasaženými místy by měly být východoevropské státy, kde proces automatizace zažije v příštích letech obrovský boom. Čísla o propouštění by v těchto oblastech mohla dosahovat hodnot i nad 40 procent. Tento scénář se týká i České republiky, kde PwC vyčíslila průměr právě na  tuto hodnotu. Naopak nižší čísla podle průzkumu vykazují asijské státy, kde tento proces probíhá kontinuálněji již několik let. Střed Evropy se podle výsledků bude pohybovat někde kolem průměru.

Předpověď nabízí i pohled dále do budoucnosti. Odhaduje přitom, že tato zvýšená efektivita práce přinese společnostem vyšší výnosy, přičemž firmy budou v důsledku toho nuceny investovat do rozšíření výroby. Vzniknou tak nová pracovní místa, která údajně budou mít potenciál pokrýt onen třicetiprocentní úbytek.

Celou zprávu v angličtině si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Čtěte také: ODKUD POCHÁZÍ ELEKTRICKÁ ENERGIE ČESKA? A JAK VYRÁBÍ JINÉ STÁTY EVROPY?

Nejvíce postižená odvětví a úrovně vzdělání zaměstnanců v jednotlivých fázích automatizace