Čínský Techeetah upevňuje roli lídra, v Punta del Este vyhrál Vergne před di Grassim

Pouhé čtyři desetiny sekundy dělily vítěze ePrix v Punta del Este, Jeana-Érica Vergne, od druhého Lucase di Grassiho. Techeetah tak má na čele pořadí šampionátu náskok sedmadvacet bodů před indickou Mahindrou.


Kvalifikace

Jihoamerické Monako nebo spíše francouzské Saint Tropez. Takové kulisy už potřetí v krátkodobé historii formule E nabídlo přímořské letovisko Punta del Este. Účastníky přitom přivítalo slunným charakterem počasí už od tréninkových sekcí. V té úvodní nejprve úřadoval Sébastien Buemi z Renaultu, zatímco Lucas di Grassi z týmu Audi Sport svým časem ovládl tu druhou. Jako podstatnější se nicméně ukázala být problematická pasáž šikany v závěrečném sektoru dráhy. Spoustě jezdců působila nemalé problémy při nájezdu. Zejména pak v kvalifikaci.

Ta na řadu přišla o několik málo hodin později a vítězně z ní vzešel Lucas di Grassi. Na pole position v samotném závodě se přesto nepostavil. Dodatečně byl totiž penalizován za překročení limitů tratě a odsunut na druhé místo. V pořadí nejvýše se tak rázem ocitl Jean-Éric Vergne, původně poslední muž závěrečné části kvalifikace.

Za podobný prohřešek totiž di Grassi nepykal sám. Vyšetřováni byli hned všichni zbylí souputníci ze Super Pole, kterými byli Mitch Evans, Alex Lynn a Oliver Turvey. Všem zmíněným se stala osudnou ona šikana, respektive sloupek vymezující její povolený způsob průjezdu. Nejníže na startu klesl Evans, a to až na šestnáctou pozici, čímž přepustil umístění v nejlepší pětce Danielu Abtovi ve druhém voze Audi.

Rozjížďky ve skupinách rovněž poznamenala spousta drobnějších incidentů napříč celým polem. O jedinou pasáž pod červenými vlajkami se postaral Nick Heidfeld se svou mahindrou. Penalizaci poklesu o tři místa za nepřizpůsobení jízdy v této fázi si pak odnesl Luca Filippi.

Výsledková listina kvalifikace

Závod

Samotná ePrix zase nabídla přehršel zajímavých a především napínavých momentů. Celých sedmatřicet kol ustál obrovskému tlaku ze strany di Grasiho známý zarputilec Vergne. Slavit tudíž mohl už druhé letošní vítězství a při drobném výpadku Švéda Felixe Rosenqvista navýšil své vedení v šampionátu na 30 bodů. V Punta del Este bral maximální počet 28 bodů.

Cílovou pásku přitom Francouz protnul s titěrným náskokem čtyř desetin sekundy na di Grassiho. Ten cestu před Vergneho ovšem hledal marně. Došlo i na pár drobných šťouchanců mezi oběma, vždy se ovšem jednalo o rovný souboj.  V jednom takovém ztratil pilot Audi kontrolu nad svým vozem, nechybělo mnoho a všem nadějím mohl být konec. Zeď v tu chvíli nebyla příliš daleko.

V pozdější fázi závodu bylo patrné, že Vergne není nejrychlejším mužem, a proto se zezadu začal na dvojici na čele dotahovat i třetí Sam Bird v barvách týmu DS Virgin. Ten si po nevydařené kvalifikaci počínal velmi dravým způsobem. K jeho smůle už bylo příliš pozdě na další ataky. Navíc v posledním kole už byl nucen kontrolovat teplotu a stav energie a spokojit se tedy musel se třetí příčkou.

O ještě větší kus dopředu se probojoval Mitch Evans, který touto jízdou potvrdil vzrůstající formu týmu Panasonic Jaguar Racing. Jeho doslova heroický výkon mu vynesl čtvrtou pozici v cíli. Obdobně drze si počínal i Rosenqvist, jenž ziskem pátého místa minimalizoval ztráty na Vergneho.

Naopak vzpomínat v dobrém na letošní ročník nebude Sébastien Buemi. Ten už ve dvanáctém kole zaznamenal problémy se zavěšením levého zadního kola a byl nucen předčasně vyměnit svůj monopost. Už předem bylo jasné, že energie mu do konce závodu nevystačí.

A o další dobré umístění se připravil i Daniel Abt, potažmo celé Audi. Při výměně vozů mu nebyl řádně připnut bezpečnostní pás, v důsledku čehož pak Němec musel ještě jednou ke svým mechanikům. K těm zamířil z průběžné čtvrté pozice. Do akce byl rovněž povolán i safety car. To už po prvním kole, když Nick Heidfeld odtavil svůj vůz na kraji dráhy.

Výsledková listina ePrix Punta del Esta