Bezpilotní auta patří na silnice, ne do závodů

Šéf týmu F1 Mercedes Toto Wolff je přesvědčen, že bezpilotní auta patří na veřejné komunikace, nikoli do závodů. Stalo se tak ve světle oznámení, že pořadatelé seriálu E formulí příští rok chystají spustit také sérii Roborace: závody formulí bez samotných pilotů.

Nápad uspořádat Roborace vznikl s cílem postavit platformu, na které lze v extrémní podobě prezentovat budoucnost, která podle některých odborníků bude za 10 až 20 let běžnou součástí našich životů: bezpilotní vozy. Novému režimu jízdy se také říká ‚autonomní řízení‘.

„Autonomní řízení se jednoho dne stane skutečností, pro běžný provoz a běžná silniční auta, naše životy to učiní jednodušší,“ řekl Toto Wolff. „Tímto směrem se nové technologie vyvíjí. Tady ale jsme proto, protože se rádi díváme na jezdce, jak bojují mezi sebou, v autech, která jsou úžasná na pohled. Bezpilotní závodění bych nepovažoval za sport. Je to technologická nebo také R&D platforma,“ dodal Wolff s tím, že Mercedes se o bezpilotní technologie zajímá, ale pouze pro oblast běžného silničního provozu, nikoli závodění.

Samotný šéf E formule Alejandro Agag nějaký velký zájem sportovních fanoušků neočekává. Podle něj lidé chtějí vidět boj muže proti muži již od dob Římanů, a tak je to i dnes a takto to bude i v budoucnu.

„Tady jde ale o výzvu jiného druhu. Tohle je pozvánka pro firmy, které chtějí přijmout tuto výzvu a nasadit své technologie na platformě, která dokáže, že bezpilotní auta mohou závodit v extrémních podmínkách,“ řekl Alejandro Agag.