800 kilometrů za méně než minutu? Nová baterie to prý dokáže

Pokud je to pravda, má Tesla vážného konkurenta. Společnost Fisker si totiž nechala patentovat nové řešení akumulátoru, který lze dobít za pouhou minutu. Ohromně fascinující je ovšem fakt, že by na jedno takové nabití bylo možné urazit až 800 kilometrů. Právě takovými parametry se firma chlubí.

Lithiové baterie mají jednu velkou výhodu – jsou jednoduché na výrobu, a proto je najdeme takřka všude. Od Tesly Model S až po váš telefon. Problém je v tom, že jde o zastaralou technologii, která nekoreluje s požadavky dnešního automobilového průmyslu, respektive koncového zákazníka. Největší překážkou v globalizaci elektromobilů proto je nedostatečná dojezdová vzdálenost a čas nabíjení. Zkrátka na této frontě zatím nelze konkurovat vozům na klasická fosilní paliva.

A jak známo, z lepšího produktu na horší se jen těžko zvyká. Navíc z evolučního hlediska je tento směr faktický nesmysl. I proto lidé prozatím nevymění 5 minut tankování za 30 minut nabíjení, přičemž by nedosáhli ani stejného výsledku co se dojezdu týče.

Potenciál prolomit výše popsané problémy skýtají tzv. „solid-state“ baterie, neboli akumulátory s pevným elektrolytem. Podle samotného Fiskeru se to už povedlo a nové revoluční řešení baterie bylo zaregistrováno na patentovém úřadu. K představení by mělo dojít v lednu v Las Vegas.

Vedle toho chce Fisker odhalit i novou verzi plně elektrického modelu Fisker EMotion. Jeho přednostmi má být snížená doba nabíjení na devět minut s dojezdem 200 kilometrů, avšak při použití lithiových akumulátorů. S implementací „solid-state“ technologií společnost počítá až s rokem 2023.

ČTĚTE TAKÉ: EXODUS AUTOMOBILEK! IMIGRUJÍ DO FORMULE E. JAK SI TO VYSVĚTLIT?