6 věcí, které se na poli mobilit musí do roku 2030 zákonitě stát

Asi jste si již položili otázku typu „jak to tu bude za pár let vypadat.“ Odpověď upřímně nezná nikdo, nicméně někteří jsou jí blíž než jiní. Řeč je o těch, co se snaží budoucnosti vytvářet. Jejich vize dávají do pohybu věci, jež se zdají být nereálné. Co se ale realitou stane? Podívejte se na výčet věcí, které s velkou pravděpodobností utvoří budoucí svět mobilit.


Predikovat budoucí vývoj prakticky čehokoli je riskantní obor. Rychlý vývoj technologií a rychlost jejich možných zvratů činí z této praktiky ještě nemožnější záležitost. Jenomže právě díky velkému počtu technologických inovací, které se v dnešní době odehrávají na poli mobilit, lze tak trochu do budoucnosti nahlédnout a odhadnout, jak se v příštích dekádách budeme přesunovat z jednoho místa na druhé.

Asi nejčetnějším tématem dnešních dní je pohyb ve městech. A to každého podnikatele, podniku nebo města samotného. Nejen z hlediska norem, jako je Pařížská dohoda nebo špatného vzduchu v okolí, ale i z hlediska konkurenčních výhod z této podstaty plynoucích. Ať už se proto jedná o jakoukoli energetickou decentralizaci nebo sdílené mobility, každé nové řešení je zkrátka přínosem. A ať už nahlížíme na všelijaké koncepty jakkoli skepticky, mnoho z nich se bez našeho svolení stanou realitou v příštích 20 až 30 letech. Které? To ukazuje náš náhodně seřazený výčet těch nejzajímavějších událostí, které radikálně změní způsob dopravy, zefektivní proces, načež jej i zlevní a v neposlední řadě jej učiní udržitelnějším.

#1 Řešení přetížených měst

Jak nejlépe ulehčit městům v dopravní špičce? Asi nejlepší pohled na situaci nabízí řešení Elona Muska. Jeho vizí je přepravovat vozy podzemními tunely rychlostí až 200 km/h. Jak ale takovou síť cest vybudovat? To prozatím není jasné, nicméně Musk bere tuto výzvu opravdu vážně a uvědomuje si palčivost problému v globálním měřítku.

#2 Snížení cen baterií

Ceny akumulátorů se v běžném meziročním srovnání propadají o celých 20 procent a již žádná z automobilek nepopírá důležitost vývoje elektromobility jakožto nastávajícího způsobu dopravy. Stačí vyjmenovat společnosti jako BMW, Toyota, Volvo, Mercedes a spoustu dalších, které na vývoj utrácejí miliardy dolarů jen proto, aby do roku 2020 na trh vstoupily se svou elektrickou řadou automobilů. Jak jsme psali nedávno, do roku 2030 se očekává propad cen akumulátorů až na 100 dolarů za kWh, což je zároveň meta označovaná jako bod zlomu v prosazení elektrického pohonu. Vážnost implementace elektromobilů ostatně vyjadřují i proslovy ropných společnosti, které připouštějí do onoho roku výrazný pokles poptávky po palivech.

#3 Exponenciální růst nabíjecích míst

Od roku 2013 se počet nabíjecích míst přinejmenším zdesetinásobil. Odhadované výnosy z těchto míst pak dosahují výše 1,16 miliardy dolarů. Za necelých 7 let by však tato čísla mohla vzrůst až na hodnotu 46 miliard dolarů. To ostatně lze přičíst na konto rostoucí poptávky po elektromobilech, která za další stimuluje jejich vývoj, a to i infrastrukturně právě v rámci nabíjecích stanic. Na dnešním trhu přitom převažují dva typy dobíjení – na stejnosměrný proud (AC) a stejnosměrný proud (DC). Velmi důležitou roli sehrají i vlády jednotlivých států, jež v konečném zúčtování vytváří hlavní pobídku pro automobilky.

#4 Elektřina v letectví

Nepříliš mnoho v médiích diskutované téma, avšak přesto. Věřte, že i ve vzduchu nastane tato elektrická reforma. Už do roku 2030 by měla první elektricky poháněná letadla ve vzduchu setrvat až 1 600 kilometrů. Ano, uznáváme, prozatím to není příliš. Nicméně společnosti jako Zunum Aero, podporované například firmami jako Boeing nebo JetBlue, na tomto snu lpí. Už nyní například Zunum v USA staví flotilu hybridních letadel pro přepravu cestujících regionálního charakteru.

#5 Autonomie

Tesla, Chevy, Nissan, Waymo nebo Uber. Všechny tyto společnosti spojuje jedno. Autonomní vozidla. Každá z nich už v těchto dnech testuje více jak stovku samořiditelných aut napříč Evropou, USA a východní Asii. A v dalších pěti letech by mělo přibýt na 10 výrobců, kteří se k tomuto trendu připojí. Institut pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE) dokonce předpovídá, že až 75 procent trhu s automobily budou tvořit autonomní vozy. I v této návaznosti je jasné, že velké procento výdajů půjde do těchto technologií.

#6 Spotřebitel trumfne politiku

Bylo vždy vesměs bezpečné předpokládat, že neustále rozšiřující se trh spotřebuje vše, co se vyrobilo. To už ale po ekonomické krizi zcela neplatí. Hospodářský útlum před lety přinesl posun od ekonomiky založené na nabídce na ekonomiku založenou na poptávce. A právě poptávka po „čistší“ dopravě a vozech s alternativním pohonem roste strměji, než kdykoli předtím. Pravděpodobnost, že si jako další auto koupíte elektromobil, je zhruba 10 procent. Pokud se tedy rostoucí poptávka promítne do prodeje, trh s elektromobily převálcuje i jinak silné politické agendy.

Čtěte také: KDY SE DOČKÁME LEVNÝCH ELEKTROMOBILŮ?